Wallingatan 24 3 tr, 111 24 Stockholm
+46 (0)8-411 52 60
info@kemisamfundet.se

Styrelse

Kemistsamfundets styrelse väljs vid årsmötet som ska hållas före första juni varje år. Ledamöternas mandatperiod är på 2 år och man kan omväljas.

Ordförande:

Helena Grennberg, Uppsala universitet, Uppsala
chair@chemsoc.se

Vice ordförande:

Lars Öhrström, Chalmers, Göteborg
ohrstrom@chalmers.se

Sekreterare:

Agneta Sjögren, Svenska Kemisamfundet, Stockholm
agneta@chemsoc.se

Skattmästare:

Sewerin Ekman, Helsingborg
sewerin.ekman@swipnet.se

Ledamöter:

Per Arvidsson, SciLife, Stockholm
per.arvidsson@scilifelab.se

Mikael Lindström, KTH, Stockholm
mili@pmt.kth.se

Ulla Nyman, IKEM-Innovations och Kemiindustrierna i Sverige, Stockholm
ulla.nyman@ikem.se

Suppleanter:

Mikael Elofsson, Umeå universitet, Umeå
 mikael.elofsson@chem.uu.se

Eva Nordberg Karlsson, Lunds universitet, Lund
eva.nordberg_karlsson@biotek.lu.se