Wallingatan 24 3 tr, 111 24 Stockholm
+46 (0)8-411 52 60
info@kemisamfundet.se

Lista mottagare

Arrhenius-plaketten

2015 Bo Albinsson
2014 Lichen Sun
2013 Per Lincoln
2012 Xiaodong Zou
2011 Mats Andersson
2010 Richard Neutze
2009 Jonas Bergquist
2008 Per Martin Claesson
2007 Elisabeth Sauer-Eriksson
2004 Mikael Akke
2003 Mikael Oliveberg
2002 Sara Linse
2001 Peter Brzezinski
2000 Peter Stilbs
1999 Bengt Långström
1998 Stenbjörn Styring
1997 Gunnar von Heijne
1996 Ulf Skoglund

1995 Astrid Gräslund
1994 Bengt Nordén
1993 Wolfgang Frech
1992 Göran Lindblom
1991 Olof Wennerström
1990 Jan-Otto Carlsson
1989 Björn Lindman
1988 Per Ahlberg
1987 Margareta Baltscheffsky
1986 Jan Erling Bäckvall
1985 Daniel Jagner
1984 Svante Wold
1983 Klaus Mosbach
1982 Oliver Lindqvist
1981 Kåre Larsson
1980 Jörgen Tegenfeldt
1979 Lars Kihlborg
1978 Björn Åkermark

1977 Stig Rundkvist
1976 Carl-Ivar Brändén
1975 Bror Strandberg
1974 Olof Theander
1973 Jan Sandström
1972 Sixten Abrahamsson
1971 Göran Bergson
1970 Ingemar Wadsö
1969 Ragnar Larsson
1968 Sten Gatenbeck
1967 Martin Nilsson
1966 Jan Sjövall
1965 Ivar Olovsson
1964 Wolfgang Kirsten
1963 Per Flodin och Jerker Porath
1962 Ragnar Ryhage

Bror Holmberg-medaljen

2015 Anders Liljas
2012 Sture Nordholm
2009 Björn Åkermark
2006 Björn Lindman
2003 Per Siegbahn
2000 Svante Wold
1997 Björn Roos
1994 Carl-Ivar Brändén
1991 Per-Åke Albertsson

1988 Jerker Porath
1985 Bo G Malmström
1982 Bengt Samuelsson
1980 Arne Magnéli
1979 Holger Erdtman
1976 Peter Reichard
1973 Stig Claesson
1970 Sture Forsén och Ragnar Hoffman

Gunnar Starck-medaljen

2015 Ulf Ellervik
2014 Anders Hansson
2013 Svante Åberg
2012 Björn Lüning
2011 Karin Axberg
2009 Monika Larsson
2008 Stig Olsson
2007 Ulla Sandberg
2006 Christer Engström
2005 Christer Ekdahl
2004 Bengt Andersson
2003 Per Backlund
2002 Christer Gruvberg

2001 Nils-Gunnar Kempe
2000 Per Bergsten
1999 Per Lindgren och Birgitta Svensson
1998 Barbro Schröder och
Krister Åkervall
1997 Hans Borén
1996 Dag Henriksson
1995 Lennart Jönsson
1994 Lennart Jörnland och
Margareta Vannerberg
1993 Yngve Hermodsson
1992 Artur Sonesson
1991 Eva Hansson

1990 Helen Pilström
1989 Nils-Gösta Vannerberg
1988 Christina Lundberg
1987 Gert Mårtensson
1986 Tor Lif
1985 Birgitta Lindh
1984 Ebba Wahlström
1983 Yngve Lindberg
1982 Carl-Otto Östman
1981 Sven Westman
1980 Sigvard Lillieborg
1979 Karin Brandt
1978 Stig Andersson
1977 Gunnar Hägg
1976 Axel Johansson

Herman Wold-medaljen

2011 Rasmus Bro
2010 Katrin Lundstedt-Enkel (silver);
Lennart Eriksson (silver)
2009 Johan Trygg (guld)
2008 Michael Sjöström
2007 Pentti Minkinen (guld);
Åsa Lindgren (silver)

2005 Olav M Kvalheim
2004 Kjell Janné (silver)
2003 Rolf Carlson
2001 John McGregor
1999 Harald Martens
1997 Agnar Höskuldsson
1995 Svante Wold

Norblad-Ekstrand-priset

Jämte medalj
1927 Hans von Euler
1924 Erik Hägglund
1922 Carl Kjellin
1919 Bror Holmberg
1918 Alf Larson
1916 Ludwig Ramberg

Norblad-Ekstrand-medaljen

2016 Fredrik Almqvist
2015 Lennart Bergström
2014 Andrew Ewing
2013 Jens Nielsen
2012 Martin Malmsten
2011 Johan Åqvist
2010 Olof Ramström
2009 Anders Hagfeldt
2008 Pär Nordlund
2007 Roland Kjellander
2006 Torbjörn Frejd
2005 Gunnar Karlström
2004 Owe Orwar
2003 Kersti Hermansson
2002 Peter Somfai
2001 Måns Ehrenberg
2000 Ylva Lindqvist
1999 Sven Lidin
1998 Johan Roeraade
1997 Christina Moberg
1996 Ann-Christine Albertsson

1995 Jan-Olov Bovin
1994 Mathias Uhlén
1993 Jyoti Chattopadhyaya
1992 Alwyn Jones
1991 Hans Jörnvall
1990 Karin Markides
1989 Bertil Andersson
1988 Per Siegbahn
1987 Torsten Lundström
1986 Tore Vänngård
1985 Per-Erik Werner
1984 Håkan Wennerström
1983 Gunnar Aniansson
1982 Curt Enzell
1981 Sten Andersson
1980 Anders Ehrenberg
1979 Per Garegg
1978 Per-Åke Albertsson
1977 Björn Roos
1976 Inga Fischer-Hjalmars
1975 Arne Ölander

1974 Sture Fronaeus
1973 Nils Ingri
1972 Bo G Malmström
1971 Peder Kierkegaard
1970 Arne Brändström
1969 Gösta Rudstam
1968 Göran Schill
1967 Lennart Eberson
1966 Torbjörn Norin
1965 Sten Ahrland
1956 Bengt Lindberg
1955 Stig Sunner
1954 Ingvar Lindqvist och Arne Magnéli
1952 Nils Löfgren
1951 Einar Stenhagen
1948 Karl Myrbäck
1929 Ossian Aschan
1928 Peter Klason
1925 Å G Ekstrand

Oscar Carlson-medaljen

2015 Anna-Maria Tivert
2010 Karin Markides
2006 Krister Holmberg
2005 Anders Hallberg
2000 Bertil Andersson
1999 Torbjörn Norin
1995 Lennart Eberson
1993 Per-Olof Löwdin
1990 Nils E Stjernström

1988 Arne Brändström
1984 Edmund Schjånberg
1983 Ingvar Lindqvist
1982 Gunhild Aulin-Erdtman
1980 Ragnar Ohlson
1978 Bengt Lindberg
1973 Sune Bergström
1972 Karl Myrbäck
1970 Carl Olof Gabrielson

1968 Gunnar Hägg
1965 Bengt Sandberg
1963 Axel Johansson
1960 Sven Brohult
1958 Sixten Ulfsparre
1953 Karl Cederquist
1929 Sven Odén
1924 Waldemar Jungner

Pedagog-medaljen

1973 Levi Tansjö
1972 Bertil Borén
1971 Lars-Bertil Wärne
1970 Holger Erdtman
1969 Bertil Englund
1968 Ido Leden
1967 Paul Nylén
1966 Gunnar Starck

Torbern Bergman-medaljen

2014 Allen J. Bard och Adam Heller
2012 Richard Zare
2010 Janusz Pawliszyn
2008 Barry Karger
2006 Franz Hillenkamp och
Michael Karas
2003 Csaba Horváth
2001 Fred W McLafferty

1999 William R Heineman
1996 James Jorgensen och
Stellan Hjertén
1993 Bruce Kowalski och Svante Wold
1990 John Knox
1987 James D Winefordner
1985 Jaromir Ruzicka
1982 J J Kirkland

1979 Kai Siegbahn
1976 Alan Walsh
1973 Evan C Horning
1971 Charles N Reilly
1969 Anders Ringbom
1967 Gerold Schwarzenbach

Inga Fischer Hjalmars-utmärkelsen

2015 Joakim Jämbeck
2014 Sergey V. Antipov
2013 Joakim Stenhammar
2012 Martin Trulsson
2011 David Fange
2010 Na Lin

Björn Roos-utmärkelsen

2014 Hans Ågren
2011 Per Siegbahn

Kemistsamfundets pris för kemifrämjande insatser

2012 Inger Molin
2009 Jan Lidén
2007 Martin Ragnar och
Lennart Svensson
2005 Jonas Unger och Henrik Mickos
2004 Bo Karlberg
2003 Hans-Ebbe Lindskog och
Göran Rämme

Kemistsamfundets pedagogiska pris till universitets- och högskolelärare

2009 Bertil Forslund
2007 Bengt Jönsson
Jan-Erik Norne
Gull-Britt Trogen
2006 Roger Lindegren och
Anders Eriksson
2004 Ulf Berg
2003 Monica Waldebäck och Rolf Norin

Kemistsamfundets pedagogiska pris till skollärare

2015 Tomas Sundqvist
2014 Anne-Marie Ericsson och Johannes Koch
2013 Maja Boger
2012 Roine Lindgren
2011 Madis Roots (gymnasiet) och
Anna Gunnarsson (grundskolan)

2010 Bo Gustafsson
2009 Maria Eliasson och Per Lindgren
2007 Stig Eriksson,
Anette Axeland,
Elisabet Karlsson och
Hans Almkvist

2006 Marianne Almström och
Annely Thärning
2005 Andreas Broman och Jonas Hallén
2004 Louise Ekblom
2003 Ann-Christin Lundberg och
Hans Svärd