skip to Main Content

Inblick i Bergslagskretsens kemishower

Varje år sedan 2011 – då FN proklamerade att det var kemins år – har Bergslagskretsen anordnat kemishower på Alfred Nobels herrgård och sommarbostad Björkborn i Karlskoga.

De kemister som finns kvar sedan starten är Boris Holm och Bo Gustafsson. De har dessutom fått förstärkning av Ingrid Björklund och Helen Stenmark, som också är pensionerade kemister och vilka alla engagerar sig utan ersättning. Därtill håller f.d. intendenten vid Alfred Nobels Björkborn presentationer av Alfred Nobel och dennas familj.

Under kemishowerna demonstreras laborationer och deltagarna får lära sig om allt från atomers och molekylers uppbyggnad och kemiska reaktioner till mekanismerna bakom växthuseffekten och den vetenskapliga historian bakom drinken gin och tonic.

Försöken sker i Alfred Nobels gamla laboratorium, som normalt är en del av museet på Alfred Nobels Björkborn. Varje år besöks kemishowerna av cirka 500 elever från Karlskoga och närliggande kommuner. Sedan 2025 har Karlskoga kommun beslutat att göra showerna obligatoriska för elever i årskurs 5 och detta kommer eventuellt att utökas till årskurs 4. Även högstadieelever besöker showerna men antalet elever har varierat.

Bergslagskretsen har flera pågående samarbeten kring kemishowerna.

– För vissa försök understöds vi av Cambrex Karlskoga för flytande kväve och Eurenco Bofors för kruttester, berättar Boris Holm. För gymnasiet genomför vi också kemishower och då med mera grundläggande teori. Därtill inbjuds lärare och elever i gymnasiet till föreläsningar av mycket kvalificerade föreläsare anordnade av Nobelmuseets vänner.

Verksamheten för grundskolan understöds av Karlskoga kommun och olika företag i Karlskoga. För gymnasiet har medel erhållits från Kemisamfundet genom Bengt Lundqvists minne och Hermann Schmids minnesfond. I samband med showerna får eleverna besöka vetenskapscentret Fiffiga huset med där befintliga olika apparater m.m.